نژاد بوقلمون

نوشته شده توسط:علیرضا مولوی | ۰ دیدگاه

بوقلمون سفید سنگین مهمترین نژاد برای پرورش بوقلمون صنعتی است. پرورش بوقلمون سفید متوسط در بعضی از کشور ها مرسوم بوده و باید به عنوان یک آلترناتیو برای پرورش دهندگان محسوب گردد.

البته در ایران، بیشترین علاقه پرورش دهندگان مربوط به بوقلمون های سنگین وزن است که وزن زنده نرهاشان گاه به بیش از 20 کیلوگرم نیز می رسد.

بوقلمون سفید متوسط زودتر از سفید سنگین به سن کشتار و عرضه به بازار خواهد رسید. لاشه بوقلمون ها دارای افت و چربی کمی بوده و نژادهای سبک آن از نظر اندازه مناسب خانواده ها است.

خرید جوجه بوقلمون سفید متوسط برای پرورش دهندگان کوچک ممکن است دشوار باشد چرا که توسط مراکز صنعتی پرورش داده می شوند و به ندرت به بازار جهت استفاده پرورش دهندگان گله های کوچک عرضه می گردند.

بوقلمون سفید کوچک قبلا مورد توجه پرورش دهندگان بود ولی هم اکنون محبوبیت خود را از دست داده و به ندرت یافت می شود.

در طی سال های اخیر و با پرورش بوقلمون صنعتی، پرورش واریته برنزی و سفید سنگین بیشترین عمومیت را پیدا کرده است. برنز ضریب تبدیل و رشد خوبی داشته و بیشترین تقاضا را در صنعت بوقلمون دارد. این بوقلمون دارای پر های سوزنی تیره است که اگر در لاشه باقی بمانند ممکن است از جذابیت لاشه بکاهد. این نقیصه باعث جایگزینی تدریجی پرندگان سفید به جای برنز در صنعت پرورش بوقلمون گردید. با اینحال برنز یک پرنده سنگین است که هنوز برای پرورش دهندگان خانگی ( که برای تفریح، پرورش می دهند ) دارای مزیت است؛ حتی اگر وقت اضافی برای برداشتن پرهای سوزنی تیره صرف نمایند. شاید یکی از دلائل این امر این باشد که دسترسی پرورش دهندگان به این پرنده بیشتر از سفید بزرگ صنعتی است. چند گونه دیگر از بوقلمون نیز وجود دارد که مناسب پرورش دهندگانی است که جنبه های اقتصادی برای آن ها اهمیت ندارد ( مثل رشد بالا، ترکیب، ضریب تبدیل بالا، پر های سفید، لاشه بزرگ ). این گونه ها شامل سفید هلندی، مشکی، رویال پالم، بوربون قرمز و ناراگان است که همگی زیبا هستند و از جنبه زینتی نیز به آن نگریسته می شود.

پرورش بوقلمون های اصلاح نژاد شده در جهت افزایش وزن در مدت زمان کوتاه و با استفاده از جیره و خوراک فرموله شده در فضای کنترل شده در حال حاضر در دنیا متداول گشته که از نقاط قوت زیادی نیز برخوردار است. در این روش واحد هایی تحت عنوان واحد بوقلمون مادر تولید جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی را عهده دار بوده و واحد های پرورشی گوشتی نیز تهیه جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی و پرورش در مدت زمان کوتاه و ارسال به کشتارگاه را انجام می دهند..

شایان ذکر است که بوقلمون های گوشتی حاصل از فعالیت های اصلاح نژادی در گله های لاین، اجداد و مادر بوده که نهایتا از تاقی نر گله مادر با ماده گله مادر، جوجه های تجاری ( گوشتی ) منتج خواهد شد.

بوقلمون های گوشتی دارای خصوصیات مثبت حاصل از عملیات اصلاح نژادی بوده لذا سطح توقعات آن ها بایستی تامین شده تا بتوانند خصوصیات بارز که افزایش وزن قابل توجه در مدت پرورش کوتاه، ضریب تبدیل کم، ماندگاری مناسب و افت بسیار مناسب لاشه را شامل می شود، انتظار داشت.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!